Krioterapia
Miejscowe leczenie zimnem. Zimno stanowi najsilniejszy środek przeciwzapalny. Wskazaniem do tych zabiegów:
- ból i stan zapalny stawów i mięśni,
- choroby reumatyczne, zwyrodnienia,
- różnego rodzaju obrzęki występujące po urazach i operacjach,
- świeże urazy sportowe.
Magnetoterapia
Polega na stosowaniu zmiennego pola magnetycznego. Ma szerokie zastosowanie w leczeniu min:
- chorób narządu ruchu na tle zmian zwyrodnieniowych,
- zapalnych (reumatyzm), w przypadkach stawów rzekomych,
- osteoporozy,
- owrzodzeniach,
- w chorobach neurologicznych (porażeniach połowicznych).
Ultradźwięki
Podstawowym działaniem ultradźwięków na tkanki jest działanie mechaniczne zwane mikromasażem. Ultradźwięki wywołują także szereg procesów fizykochemicznych i biologicznych w tkankach jak:
- rozszerzenie naczyń krwionośnych,
- przyspiesza miejscowe procesy przemiany materii,
- zmniejszają napięcie mięśni,
- przyspieszają gojenie się ran,
- działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo.
Elektroterapia
Prądy Tens. Zabieg ten jest stosowany przede wszystkim do zwalczania ostrego bólu, a także do objawowego leczenia przewlekłych zespołów bólowych. Znajduje zastosowanie również w leczeniu:
- źle gojących się ran,
- do przyspieszenia zrostu kostnego po złamaniach,
- do stymulacji mięśni,
- bólu mięśni oraz stawów.
Stymulacja wg Kotz'a (tzw. rosyjska) wykorzystywana jest do:
- odbudowy napięcia mięśniowego po urazie lub operacji,
- zwiększenia siły mięśniowej w sporcie i rehabilitacji,
- poprawy funkcji narządu ruchu.
Prądy interferencyjne mają zastosowanie w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa i stawów. Oddziałują przeciwbólowo, pobudzająco na skurcze mięśni szkieletowych, zmniejszenie napięcia układu nerwowego, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę krążenia. Zabieg ten jest przyjemny w odczuciu.
Jonoforeza. Zabieg elektroleczniczy, polegający na wprowadzeniu leku do chorej tkanki za pomocą prądu. W zależności od rodzaju leku uzyskujemy działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe.
Galwanizacja. Zabieg leczniczy mający na celu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek. Stosowany w nerwobólach i w zaburzeniach krążenia obwodowego.
Prądy diadynamiczne mają zróżnicowane i dogłębne oddziaływanie na tkanki podskórne. Dzięki tej metodzie leczniczej uzyskuje się m.in. wyraźne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszające napięcie mięśniowe, zwiększające odżywienie tkanek, przyspieszające wchłanianie krwiaków i wysięków.
Laseroterapia to metoda wykorzystująca przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i biostymulujące właściwości skupionej wiązki światła.
Laseroterapia punktowa polega na aplikowaniu na chore miejsca wiązki światła laserowego o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym i biostymulującym. Stosowana w celu przyspieszenia gojenia ran, likwidacji blizn i leczenia trądziku pospolitego, a także w chorobach zwyrodnieniowych narządu ruchu.
Laseroterapia skaner: dzięki użyciu skanera promień lasera dostarczany jest równomiernie do całej objętej zabiegiem okolicy. Następuje naświetlanie większej powierzchni ciała.
Laseroterapia stosowana jest w chorobach zwyrodnieniowych, w leczeniu trudno gojących się ran, likwidacji blizn, krwiakach po stłuczeniach luz skręceniach stawów.