Nietrzymanie moczu (NTM) jest objawem polegającym na mimowolnym wyciekaniu moczu. Obecnie stanowi ono duży problem dotykający co ósmą kobietę przed 40 rokiem życia, a co drugą po menopauzie.

Najpowszechniej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. Spowodowane jest ono osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Mocz wycieka bezwiednie z pęcherza, gdy rośnie w nim ciśnienie, co najczęściej zdarza się podczas wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich przedmiotów, ale również w trakcie kaszlu, kichania lub śmiechu. Do przyczyn osłabienia mięśni dna miednicy należą: ciąże, porody, menopauza, niektóre operacje ginekologiczne, wiek oraz otyłość.

Często występujące również nietrzymanie moczu z naglącym parciem spowodowane jest nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Występuje, często bardzo silna, potrzeba natychmiastowego oddania moczu i zwykle w ciągu kilku sekund dochodzi do wypływu moczu. Takie nagłe, intensywne parcie następuje w niektórych sytuacjach: np. zmiana pozycji ciała, dźwięki (np. lejącej się wody), w trakcie stosunku płciowego (typowo podczas orgazmu).

NIETRZYMANIE MOCZU NIE MINIE SAMOWOLNIE, ALE MOŻNA Z NIM WALCZYĆ!

Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa (EMS) jest bardzo skuteczną metodą leczenia nietrzymania moczu. Polega ona na pobudzaniu mięśni do skurczów za pomocą impulsów elektrycznych, co zmusza je do intensywnej pracy. Efekt działania elektrostymulacji może być stosunkowo szybki. Wyraźne wzmocnienie mięśni powinno nastąpić nawet po 2-3 tygodniach codziennych aplikacji. Zależy to oczywiście od stopnia osłabienia mięśni oraz od charakteru schorzenia prowadzącego do nietrzymania moczu.

Leczenie nietrzymania moczu to nie tylko elektrostymulacja. Równolegle do elektrostymulacji należy również wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy w celu spotęgowania redukcji, bądź do całkowitego ustąpienia problemu. Istnieje wiele sposobów wykonywania tych ćwiczeń i nie wymagają one żadnych specjalnych warunków. Ważne, aby ćwiczenia wykonywać regularnie z odpowiednią częstotliwością.

Ekspert Zdrowia leczy nietrzymanie moczuntm24