Masaż to nie tylko przyjemny dotyk, ale także odpowiednie i indywidualne zastosowanie technik oraz doskonała znajomość anatomii i fizjologii, która pozwala wpłynąć na napięcie mięśniowe oraz usunąć ból i nadwrażliwe punkty spustowe.

Masaż klasyczny, który w zależności od formy intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Ma na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta. Znajduje zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych.

Masaż z Ekspert Zdrowa w Szczecin

W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy redukuje stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, ciepła pościel jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony.

Masaż kamieniami. Relaksacyjny zabieg masażu kamieniami łączy w sobie elementy akupresury, aromaterapii i termoterapii. Opiera się na teorii przepływu energii przez organizm.

Masaż przeprowadza się rozgrzanymi kamieniami bazaltowymi, którymi wykonuje się spokojne, harmonijne ruchy. Wydobywa się je z dna oceanów, gdzie zostały wyszlifowane przez piasek i fale.

Masaż kamieniami zaleca się osobom, które są nadmiernie zestresowane i przemęczone pracą, a także tym prowadzącym mało aktywny fizycznie tryb życia.

Masaż limfatyczno-odchudzający pobudza krążenie krwi i limfy, poprawiając stan ogólny organizmu.

W wyniku stymulacji odpowiednich punktów na ciele następuje lepsze odżywienie i praca komórek oraz odpowiednia regulacja krążenia krwi i funkcjonowania organów wewnętrznych. Poddawana masażowi skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Poprawia się metabolizm tkanki tłuszczowej oraz przemiana materii w partiach skórnych, podskórnych i w mięśniach. Ubywa nam kilogramów, a sylwetka staje się ładnie wymodelowana. Dochodzi do usprawnienia przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Dzięki temu eliminowane są czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu.

Masaż limfatyczno-odchudzający:

 • likwiduje obrzęki i wysięki,
 • oczyszcza organizm z toksyn,
 • zwalcza cellulit (zaburzenia układu limfatycznego),
 • wspomaga leczenie trądziku różowatego,
 • podnosi odporność,
 • ujędrnia skórę,
 • pobudza spalanie tkanki tłuszczowej (efekt wspomagający odchudzanie),
 • wspomaga zwalczanie zaburzeń przemiany materii.

Masaż bańką chińską. Leczenie podciśnieniem jest bardzo starą metodą. Zauważono korzystny wpływ podciśnienia w chorobach górnych dróg oddechowych (zapalenia płuc, opłucnej, nieżytu) i w zespołach bólowych kręgosłupa.

Podciśnienie, które wytwarza się w bańce przez usunięcie z niej powietrza, powoduje zassanie skóry i tkanek leżących pod bańką, wpływając na intensywne ich przekrwienie oraz wyraźną poprawę stanu mało elastycznej skóry.

Masaż ten pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu.

W wyniku przyspieszenia przemiany materii następuje redukcja tkanki tłuszczowej. Ma nieocenioną moc w zastosowaniu w kuracji antycellulitowej lub jako drenaż limfatyczny.

Poza wyżej wymienionymi właściwościami masaż bańką doskonale relaksuje i uspokaja. Jest dobry dla osób zestresowanych, przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia oraz po wyczerpującym wysiłku fizycznym.

Masaż twarzy i głowy. Masaż twarzy jest zabiegiem pielęgnacyjnym. Jego głównym celem jest utrzymanie skóry i mięśni w stanie prawidłowej elastyczności. Dzięki systematycznemu wykonywaniu masażu twarzy skóra staje się jędrniejsza, gładsza i wygląda młodziej. Podczas zabiegu rozszerzają się naczyńka krwionośne, skóra nabiera dzięki temu ładnego kolorytu.

Dzięki masowaniu twarzy, zmarszczki i linie mimiczne ulegają zmniejszeniu, poprawia się krążenie krwi, skóra przywraca naturalną wilgotność, wszelkie toksyny łatwiej są usuwane.

Masaż skóry głowy pełni bardzo istotną funkcję. Jest znany od lat, wielu lekarzy dermatologów i kosmetologów przypisuje temu zabiegowi istotne znaczenie.

Masowanie skóry głowy przywraca zdrowy krwiobieg i wpływa na wygląd włosów. Złuszcza naskórek, oczyszcza skórę włosów od zanieczyszczeń, usprawnia pracę gruczołów łojowych i potowych. Osiągamy lepsze ukrwienie, co wzmacnia cebulki włosów i zapobiega ich wypadaniu.

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem mającym na celu przyspieszenie i usprawnienie krążenia chłonki. Służy również likwidacji obrzęków, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji siniaków. Masaż ten połączony z pewnymi technikami łącznotkankowymi i technikami masażu klasycznego, działa wyszczuplająco i ujędrniająco na ciało. Drenaż stosowany może być jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny np. twarzy. Jest również leczeniem wspomagającym po chirurgicznym usunięciu węzłów chłonnych np. przy mastektomii.

Masaż jako element odnowy biologicznej sportowców

Masaż jako element odnowy biologicznej sportowców

Odnowa biologiczna powinna być integralną częścią życia każdej systematycznie trenującej osoby. Jej celem jest przede wszystkim wspomaganie regeneracji organizmu, natomiast nieoceniona jest również jej rola w profilaktyce urazów i kontuzji.

Masaż sportowy to najbardziej znany i najczęściej stosowany element systemu odnowy biologicznej, wykorzystywany przez fizjoterapeutów w pracy ze sportowcami. Zalecany jest zarówno sportowcom zawodowym, jak i sportowcom – amatorom. Stosowany ponadto w rehabilitacji, ale również jako część wspomagająca budowanie formy zawodnika.

Korzyści płynące z masażu sportowego:

 • SKRÓCENIE CZASU REGENERACJI MIĘDZY TRENINGAMI - już po 5-minutowym masażu zdolność do pracy zmęczonego mięśnia wzrasta 2-3 krotnie w porównaniu z biernym wypoczynkiem
 • rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawa krążenia krwi → ZWIĘKSZENIE DOTLENIENIA I POPRAWA METABOLIZMU TKANEK, poprzez zwiększenie wymiany substancji odżywczych między krwią, a komórkami
 • przyspieszenie USUWANIA TOKSYN Z ORGANIZMU
 • przyspieszenie WCHŁANIANIA OBRZĘKÓW I WYSIĘKÓW
 • usprawnianie czynności wydzielniczej gruczołów łojowych i potowych, biorących udział w termoregulacji – POPRAWA ODDYCHANIA SKÓRNEGO
 • pobudzenie lub relaksacja układu nerwowego – w zależności od cyklu treningowego
 • zwiększenie elastyczności mięśni i aparatu więzadłowo-torebkowego, a tym samym zwiększenie zakresu ruchomości stawów – PROFILAKTYKA KONTUZJI
 • wykonywany bezpośrednio przed startem, może poprzedzić rozgrzewkę, zwiększając tym samym jej efektywność

Masaż sportowy występuje w kilku formach:

 • MASAŻ TRENINGOWY – wykonywany w okresie całego cyklu przygotowawczego; zwiększa możliwości treningowe. Dobierany indywidualnie do danej dyscypliny i zawodnika
 • MASAŻ PRZED ZAWODAMI – wykonywany następnego dnia po ostatnim masażu treningowym i stosowany do dnia startu. Ma on umożliwić zawodnikowi uzyskanie możliwie najlepszej psychofizycznej gotowości startowej
 • MASAŻ STARTOWY (tzw. PRZEDWYSIŁKOWY) – energiczny, stosowany bezpośrednio przed startem. Poprzedza rozgrzewkę i daje pozytywne efekty, tylko wtedy gdy jest ona zapoczątkowana od razu po masażu (najpóźniej 3-4 minuty). Sprzyja szybkiemu i głębokiemu rozgrzaniu mięśni i aparatu więzadłowo-torebkowego, zwiększając zdolność skurczową mięśni
 • MASAŻ POWYSIŁKOWY (REGENERACYJNY) – przeprowadzany przede wszystkim bezpośrednio po zawodach sportowych, w celu przyspieszenia regeneracji - powrotu organizmu sportowca do stanu prawidłowego w krótkim czasie
 • MASAŻ PODTRZYMUJĄCY (tzw. PODTRZYMUJĄCO-KONDYCYJNY) – stosowany w okresie przejściowym, tzn. na początku sezonu lub po nim, czyli w czasie przerwy w regularnych zajęciach sportowych – utrzymuje organizm sportowca w sprawności fizycznej.
Masaż kamieniami z Ekspert Zdrowa w Szczecin